Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Streamlined sinuous curves make a sweeping statement on the Calder sectional. Comprised of left- and right-arm loveseats that shape a crescent design, both pieces showcase exquisite arcs and contours. The seats flow to the floor, while the tight-back upholstery offers an effortless chic style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Tight back |
|---|---|
| Cubes | 109.05 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1608-000 |
| Fabric Shown | 1608-000 |
| Kitted Skus | N2241, N2242 |
| Marketing Labels | Calder Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 139 |
| Pieces Shown | N2241 Calder Right Arm Loveseat and N2242 Calder Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 300.0 |
| Total Shipping Weight | 300.0 |
| Website Material | Fabric |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Sloping arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Tight back | Yes |
| Companion Skus | N2260 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–t0CqcbQK–/wlu3akkuuwiaunqgzay0.pdf |
| Sectional Skus | N2241 and N2242 |
| Depth | 57 in (144.78 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Width | 139 in (353.06 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.