Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Coro nightstand draws all eyes with its modern geometric design. Bold stainless steel hardware provides a dimensional look on two Azucar-finished drawer fronts. Stainless steel is shaped into unique feet, and a two-port USB charging unit is included on the back of the case.
Product Details
| Cubes | 17.03 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 316 Azucar |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 40 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 144.0 |
| Total Shipping Weight | 144.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Polished stainless steel feet | Yes |
| Two soft-close drawers with polished stainless steel drawer pulls | Yes |
| Two-port USB charger on back | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Azucar finish | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Qty On Hand | 30 |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 40 in (101.6 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.