Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Solana sectional is a relaxed design with a distinctive knife-edge pleat on the front of the arms. A fully upholstered frame creates softness while the cushions and back pillows offer incredible comfort in all-weather style. It’s outdoor seating with the look of a gorgeous interior sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Cubes | 220.23 |
| Fabric | 6078-000 |
| Fabric Shown | 6078-000 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Kitted Skus | O7920, O7920, O7922, O7938, O7981 |
| Marketing Labels | Solana Outdoor Sectional.pdf |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 135 |
| Pieces Shown | O7920 Solana Armless Chair, O7922 Solana Corner Chair, O7938 Solana Left Arm Chaise and O7981 Solana Right Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 25.5 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 500.0 |
| Total Shipping Weight | 500.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | O7937 and O7982 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–NOJqDpzu–/f6btrbzwxmpzap2svw47.pdf |
| Sectional Skus | O7920, O7922, O7938 and O7981 |
| Depth | 105.5 in (267.97 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 135 in (342.9 cm) |
| Flanged-edge arm | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Teak feet in Weathered Teak finish | Yes |
| Qty On Hand | 119 |
Reviews
There are no reviews yet.