Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Amalfi arm chair has a light and airy design thanks to a flat braided rope that encircles a powder coated aluminum frame for a design that can be used in outdoor spaces or interior rooms. The rope intersects in the center of the sides and back for visual interest and style. A seat cushion and back pillow ensure ultimate comfort, indoors and out.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.63 in and 60.02 cm |
|---|---|
| Com | 1.75 |
| Cubes | 22.68 |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Sample Available | NO SAMPLE AVAILABLE |
| Finish Shown | WVF – Charcoal Mist |
| Furniturecoveringraphite | C3542O |
| Furniturecoverinlightgrey | C3542BO |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 23 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Type | Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Height | 19.5 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 20.88 in and 53.04 cm |
| Shipping Weight | 58.0 |
| Total Shipping Weight | 58.0 |
| Website Material | Metal and Woven |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Reticulated foam optional loose seat and back cushions offered in available fabric options | Yes |
| Seat, arms and back of frame wrapped in soft rope in Charcoal Mist finish | Yes |
| Slate Grey powder-coated finish on aluminum frame | Yes |
| Depth | 25.5 in (64.77 cm) |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Width | 23 in (58.42 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.