Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With its subtle crescent shape and sophisticated design details, the Candace sofa offers luxurious comfort with elegant style. Classic elements like stitching and button tufting create a refined, polished look, while sleek lines and track arms add contemporary appeal. The perfect mixture of traditional and modern style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 83 in and 210.82 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 82.25 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 2359-CS6 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 2359-001 |
| Fabric Shown | 2359-001 |
| Featuredwaysku | B7276A|B7276C |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 89 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Candace Fabric Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | B7276A, B7276C, B7296 and B7296Y |
| Seat Width | 83 in and 210.82 cm |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Round feet | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Track arm | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
Reviews
There are no reviews yet.