Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A shelter-style arm with a peek-a-boo back gives the Chloe chair a uniquely retro style. The arms and back are formed from one continuous arc that sweeps from side to side, surrounding a deep seat that skims to the floor. A hidden swivel base offers a smooth movement as the chair rotates its viewpoint.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 23.00 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 23.25 in and 59.05 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 5.9 |
| Cubes | 28.36 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1718-012 |
| Fabric Shown | 1718-012 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 30.00 |
| Overall Product Width | 32.75 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 24.50 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 15.75 in and 40.01 cm |
| Seat Width | 23.25 in and 59.05 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Depth | 32.25 in (81.92 cm) |
| Height | 30.00 in (76.2 cm) |
| Width | 32.75 in (83.19 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.