Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bold curves craft a deep silhouette for the Jules sofa, with a back that sweeps around to embrace the seat. Comfort is clearly defined with deep seat cushions and plush back pillows. The sleek profile updates classic style for modern living.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.00 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Ba | 84.00 in and 213.36 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 22 |
| Cubes | 72.6 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P1827A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 98.00 |
| Product Name Search | Jules Fabric Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 21.75 in and 55.24 cm |
| Seat Height | 17.50 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 195.0 |
| Total Shipping Weight | 195.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Seat Width | 84 in and 213.36 cm |
Reviews
There are no reviews yet.