Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The beautifully balanced design of the Nicolette sofa combines plush cushioning with clean lines for an enticing modern look. Spring down cushions provide sumptuous comfort without sacrificing the crisp aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 17.9 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 98 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 225.0 |
| Total Shipping Weight | 225.0 |
| Website Material | Fabric |
| Box-edge pillow | Yes |
| Block feet | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Depth | 42 in (106.68 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 98 in (248.92 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.