Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and sophisticated design. With its natural aesthetic and durability, the Antilles wicker arm chair is an ideal outdoor seat. Stylish, sturdy and lightweight, it features open weave Endura wicker in a Tobacco Leaf finish. Powder-coated stainless steel legs add a sleek, modern touch.
Product Details
| Arm Height | 24.25 in and 61.59 cm |
|---|---|
| Com | 1 |
| Cubes | 22.27 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – Silver Mist and WVF – Tobacco Leaf |
| Furniturecoveringraphite | C161WO |
| Furniturecoverinlightgrey | C161WBO |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 38.44 |
| Overall Product Width | 25.13 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Antilles Outdoor Arm Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 19.5 in and 49.53 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 45.1 |
| Total Shipping Weight | 45.1 |
| Website Material | Metal and Woven |
| Aluminum frame wrapped in herringbone weave All-Weather Wicker in Pewter Grey finish | Yes |
| Stainless steel base in Silver Mist finish | Yes |
| Glides | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.