Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and sophisticated design. With its natural aesthetic and durability, the Antilles rope arm chair is an ideal outdoor seat. Stylish, sturdy and lightweight, it features a flat rope weave in Grey Flannel finish. Powder-coated stainless steel legs add a sleek, modern touch.
Product Details
| Arm Height | 24.25 in and 61.59 cm |
|---|---|
| Com | 0.8 |
| Cubes | 23.44 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | MTF – Lava and WVF – Grey Flannel |
| Furniturecoveringraphite | C161RO |
| Furniturecoverinlightgrey | C161RBO |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 38.44 |
| Overall Product Width | 25.13 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Antilles Outdoor Arm Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 19.5 in and 49.53 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 61.0 |
| Total Shipping Weight | 61.0 |
| Website Material | Metal and Woven |
| Black glides | Yes |
| Loose cushion with black tie-down “D” ring | Yes |
| Upper aluminum frame wrapped in flat, woven rope in Grey Flannel finish, atop stainless steel legs in Lava finish | Yes |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.