Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and stylish design. Suitable for indoor and outdoor use, the Capri chair features a modern, low-profile frame crafted from woven rope in a Gray Mist finish. Track arms and aluminum block feet contribute to the contemporary look, while the rope lends a natural, relaxed feel. The fiber back pillow and plush cushion are designed for luxurious comfort and maximum water resistance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 27 in and 68.58 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 4.6 |
| Cubes | 34.34 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | MTF – Raven and WVF – Grey Mist |
| Frameonlysku | O1012F |
| Furniturecoveringraphite | C1012O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1012BO |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 25.5 |
| Overall Product Width | 41 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Capri Outdoor Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | 7 |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 27 in and 68.58 cm |
| Shipping Weight | 50.0 |
| Total Shipping Weight | 50.0 |
| Website Material | Woven |
| Adjustable glides | Yes |
| Exteriors grade materials | Yes |
| Aluminum legs in Raven finish | Yes |
| Exteriors Plush cushions with deluxe faux down topper | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Woven rope in Grey Mist finish | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.