Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Corfu side chair evokes midcentury modern style, with an understated look created by clean lines, curves and smooth surfaces. The slender frame is constructed from carbonized teak, with an open back and upholstered, reticulated foam slip seat. Light and airy, it’s perfect for smaller outdoor spaces and fits in just about anywhere.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1.25 |
|---|---|
| Cubes | 14 |
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle Outdoor |
| Furniturecoveringraphite | C2547O |
| Furniturecoverinlightgrey | C2547BO |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 33.88 |
| Overall Product Width | 20.63 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Corfu Outdoor Side Chair |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Qty On Hand | |
| Rooms | Bernhardt_Allure_2019_Catalog-0002.jpg |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 18.38 in and 46.69 cm |
| Seat Width | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 35.0 |
| Total Shipping Weight | 35.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Reticulated foam. Seat to meet outdoor specifications. | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Smoked Truffle finish on carbonized teak wood frame. | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.