Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A graceful frame with generously proportioned cushions makes the Lovina chair a modern classic. The teak frame is crafted with exterior-grade materials, creating a gorgeous chair a natural for outdoor entertaining.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Com | 2.4 |
| Cubes | 28.85 |
| Fabric | 6031-002 |
| Fabric Shown | 6031-002 |
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle Outdoor |
| Furniturecoveringraphite | C8713O |
| Furniturecoverinlightgrey | C8713BO |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 27.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Teak frame in Smoked Truffle finish | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Exterior grade wood & materials | Yes |
| Tight seat and back | Yes |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 35.5 in (90.17 cm) |
| Featuredwaysku | O8713A |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 27.5 in (69.85 cm) |
| Qty On Hand | 27 |
Reviews
There are no reviews yet.