Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Naples chair draws the eye with a graceful curved back and an organic design in the faux bois tradition. A plush double-cushioned seat and matching fiber back pillow feature all-weather fabric for lasting comfort. With a reverence for nature, this exquisite design offers sophisticated, modern style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 29.5 in and 74.93 cm |
|---|---|
| Ba | 26 in and 66.04 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 4 |
| Created | 4/18/2023 |
| Cubes | 19.48 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Furniturecoveringraphite | C5112O |
| Furniturecoverinlightgrey | C5112BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Width | 26 in and 66.04 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Cast aluminum faux bois frame with clear, powder-coat finish | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Knife-edge fiber back pillow | Yes |
| Depth | 25.5 in (64.77 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Qty On Hand | 47 |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| $modifiedat | 20230418020416 |
Reviews
There are no reviews yet.