Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury and stylish design. Distinguished by its hourglass shape, the Sarasota side chair presents an elegant silhouette. All-weather wicker in a herringbone weave adds a touch of natural charm to this refined form. Tapered aluminum legs reinforce the clean, contemporary look, while a soft tie-down cushion provides even more comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 0.75 |
|---|---|
| Cubes | 19.86 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | MTF – Graphite and WVF – Pewter Grey |
| Furniturecoveringraphite | C1543O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1543BO |
| Instock | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 39.38 |
| Overall Product Width | 21.75 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Sarasota Outdoor Side Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 21.0 |
| Total Shipping Weight | 21.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Woven |
| Glides | Yes |
| Metal upper frame wrapped in herringbone flat-weave All-Weather Wicker in Pewter Grey finish atop powder-coated aluminum legs in Graphite finish | Yes |
| Loose seat cushion with light grey tie-down “D” ring | Yes |
| Qty On Hand | 9 |
Reviews
There are no reviews yet.