Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and stylish design. Crafted from woven rope in a Grey Mist finish, the Capri sofa is linear and low-profile with track arms and aluminum block feet. The ultra-modern frame holds loose fiber back pillows and plush cushions designed for luxurious comfort and maximum water resistance. A natural aesthetic meets contemporary style for a sophisticated yet relaxed feel.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 79 in and 200.66 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 9.3 |
| Created | 4/18/2023 |
| Cubes | 72.41 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | MTF – Raven and WVF – Grey Mist |
| Frameonlysku | O1017F |
| Furniturecoveringraphite | C1017O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1017BO |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 25.5 |
| Overall Product Width | 92.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 79 in and 200.66 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Woven |
| Woven rope in Grey Mist finish | Yes |
| Accent throw pillows available for an additional charge | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Aluminum feet in Raven finish | Yes |
| Box-edge fiber back pillows | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush cushions with deluxe faux down topper | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Recommended throw pillow sizes & quantities are (2) 20″x20″ & (2) 22″x22″ | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Qty On Hand | |
| Depth | 38 in (96.52 cm) |
| Featuredwaysku | OP1017W |
| Height | 25.5 in (64.77 cm) |
| Width | 92.5 in (234.95 cm) |
| $modifiedat | 20230418053944 |
Reviews
There are no reviews yet.