Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Inspired by an organic drum shape, the Maroma outdoor cocktail table is nevertheless sleek and modern. Created with cast glass-reinforced concrete in a Bedrock finish, the table has cutout legs and a softly concaved top.
Product Details
| Cubes | 12.21 |
|---|---|
| Finish Shown | CCF – 317 Bedrock |
| Furniturecoveringraphite | C5013O |
| Furniturecoverinlightgrey | C5013BO |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 72.8 |
| Total Shipping Weight | 72.8 |
| Website Material | Concrete |
| Bedrock finish | Yes |
| Cast glass-reinforced concrete | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Smooth surface | Yes |
| Stainless steel adjustable glides and inserts | Yes |
| Qty On Hand | 15 |
| Depth | 26.00 in (66.04 cm) |
| Height | 18.00 in (45.72 cm) |
| Overall Product Height | 18.00 |
| Overall Product Width | 26.00 |
| Width | 26.00 in (66.04 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.