Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Two exposed teak asymmetrical squares encase the bench seat and floating back of the Leilani outdoor sofa. Offered in the Weathered Teak finish, the arms provide a gentle slope to the front with softened corners inside the open shape. A rounded back and deeply sloped seat ensure that comfort is key in this outdoor design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.75 in and 62.87 cm |
|---|---|
| Ba | 66.50 in and 168.91 cm |
| Com | 8.4 |
| Cubes | 96.98 |
| Fabric | 6119-000 |
| Fabric Shown | 6119-000 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoverinlightgrey | C4328BO |
| Overall Product Height | 28.25 |
| Overall Product Width | 72.00 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Seat Width | 66.5 in and 168.91 cm |
| Depth | 31.0 in (78.74 cm) |
| Height | 28.25 in (71.75 cm) |
| Width | 72.00 in (182.88 cm) |
| Modern style | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Teak frame | Yes |
| Tight seat and back | Yes |
| Qty On Hand | 172 |
Reviews
There are no reviews yet.