Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Cameron swivel chair invites comfort with its deeply padded, oversized arms, rounded corners and plush cushions. The roll-top back pillow boasts deep 4-inch boxing on the sides. And a swivel base provides a smooth 360-degree view.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 22.75 in and 57.79 cm |
|---|---|
| Ba | 26.75 in and 67.95 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Roll top with 4″ boxing on sides |
| Cubes | 32.67 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1674-CS2 |
| Fabric | 1674-120 |
| Fabric Shown | 1674-120 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 26.00 |
| Overall Product Width | 44.25 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.00 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 108.0 |
| Total Shipping Weight | 108.0 |
| Website Material | Fabric |
| Roll-top back pillow | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Oversized roll arms | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Optionlink | P1902S and P1902SY |
| Seat Width | 26.75 in and 67.95 cm |
| Depth | 37.75 in (95.89 cm) |
| Height | 26.00 in (66.04 cm) |
| Qty On Hand | 10 |
| Width | 44.25 in (112.39 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.