Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Occasional offers a range of upscale designs for luxe living spaces. The Berkshire side table pairs elegant stone surfaces with textured steel. Finished in aged pewter, the dark metal base contrasts with the organic, neutral hues of the stone top and shelf. Twisted steel legs add movement and visual interest.
Product Details
| Cubes | 17.78 |
|---|---|
| Overall Product Height | 25 |
| Overall Product Width | 27 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 66.0 |
| Total Shipping Weight | 66.0 |
| Website Material | Metal and Stone |
| Round laminated stone top and shelf with marine plywood core | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 27 in (68.58 cm) |
| Height | 25 in (63.5 cm) |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Qty On Hand | 58 |
Reviews
There are no reviews yet.