Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Occasional offers a range of upscale designs for luxe living spaces. Casual yet sophisticated, the Avondale cocktail table pairs a sleek steel base with a faux marble top. The blackened steel contrasts with the smooth faux marble, while the stretchers form a circle echoing the round top. This piece offers elegant contemporary style with a hint of industrial chic.
Product Details
| Cubes | 30.36 |
|---|---|
| Overall Product Height | 18.00 |
| Overall Product Width | 44.00 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 118.0 |
| Total Shipping Weight | 118.0 |
| Website Material | Metal and Stone |
| Faux marble top | Yes |
| Solid steel base and stretcher in Blackened finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 44.00 in (111.76 cm) |
| Height | 18.00 in (45.72 cm) |
| Width | 44.00 in (111.76 cm) |
| Qty On Hand | 14 |
Reviews
There are no reviews yet.