Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Modern organic style takes a structural approach in the Decliff side table. Supported by a central pillar, the top is round with a beveled edge. The table is crafted of cast resin in the Pumice finish.
Product Details
| Cubes | 10.29 |
|---|---|
| Finish Shown | CCF – 350 Pumice |
| Overall Product Height | 22 |
| Overall Product Width | 26 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 91.0 |
| Total Shipping Weight | 91.0 |
| Website Material | Resin and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Cast resin in Pumice finish | Yes |
| Slightly concave, oblong table top on thick round pedestal base | Yes |
| Depth | 22 in (55.88 cm) |
| Height | 22 in (55.88 cm) |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
| Qty On Hand | 48 |
Reviews
There are no reviews yet.