Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Geometric shapes open up a new modern dialog in the Maymont side table. A polished stainless steel frame offers one diagonal stretcher on the back and two on both sides, with an inset tempered glass top and an inset figured sycamore veneered shelf in the Powder finish on the base.
Product Details
| Cubes | 13.23 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 313 Powder |
| Overall Product Height | 24 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Side Table |
| Qty On Hand | 36 |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 62.7 |
| Total Shipping Weight | 62.7 |
| Website Material | Glass, Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Metal frame in Polished Stainless Steel finish with tempered glass inset top and base with inset figured sycamore veneered shelf in Powder finish | Yes |
| One diagonal stretcher on back and two on both sides | Yes |
| Depth | 28 in (71.12 cm) |
| Height | 24 in (60.96 cm) |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.