Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bold shape and a balance of materials form the Lorenzo cocktail table. Its modern organic design includes a large, square, smooth glass-reinforced concrete top in Vintage Cream finish and four leg posts in Flint finish.
Product Details
| Cubes | 22.23 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Flint |
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 52 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 152.0 |
| Total Shipping Weight | 152.0 |
| Website Material | Concrete and Wood |
| Four quartered white oak-veneered leg posts and reveal in Flint finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Glass-reinforced concrete top in Vintage Cream finish | Yes |
| Depth | 52 in (132.08 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Qty On Hand | 20 |
| Width | 52 in (132.08 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.