Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Simple lines are crafted into a sophisticated and spare style in the Summerton cocktail table. Inspired by the iconic Parsons table, this table is over 5 feet long, offering a bold look that defies its quiet silhouette. Sandblasted ash veneers in a white finish lighten the strong size statement.
Product Details
| Cubes | 26.71 |
|---|---|
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 64 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Wood |
| Sandblasted ash veneers in Sandblasted White finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 30 in (76.2 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Width | 64 in (162.56 cm) |
| Qty On Hand | 21 |

Reviews
There are no reviews yet.