Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Rowan chair has a sculptural style with geometric details cut into the base to form upholstered feet. The padded sides and back add a softness to the form, and a unique stitch detail makes a tailored statement. A deep seat and loose cushion back complete the comfortable design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.75 in and 70.48 cm |
|---|---|
| Ba | 25.50 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 25.17 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1668-CS3 |
| Fabric | 1668-012 |
| Fabric Shown | 1668-012 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 27.75 |
| Overall Product Width | 36.50 |
| Product Type | Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 20.75 in and 52.7 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Upholstered feet | Yes |
| Knife-edge back pillow | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Optionlink | P5303 and P5303Y |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Depth | 36.00 in (91.44 cm) |
| Height | 27.75 in (70.48 cm) |
| Width | 36.50 in (92.71 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.