Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Upholstered panels bend and curve for a new modern shelter style on the Loggia bed. The headboard arcs toward the floor with wings that embrace the side panels. The soft shaping is accentuated by the fabric, while the bed is supported by exposed wood feet in Aria finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Shelter Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 68.93 |
| Fabric | B163 |
| Fabric Shown | B163 |
| Finish Shown | WDF – 345 Aria |
| Floor To Top Of Side Rail | 13 in and 33.02 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 13 in and 33.02 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Kitted Skus | 345FR01, 345H01 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 55.50 |
| Overall Product Width | 82 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 345FR01 Footboard/Side Rails and 345H01 Headboard |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Loggia |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 285.6 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 5 in and 12.7 cm |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Total Shipping Weight | 285.6 |
| Website Material | Fabric |
| Adjustable glides | Yes |
| Performance Fabric: B163 | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Sheltering headboard curves inward on sides | Yes |
| Fully upholstered with wire-brushed oak feet in Aria finish | Yes |
| Depth | 91.75 in (233.05 cm) |
| Height | 55.50 in (140.97 cm) |
| Qty On Hand | 0 and DC 4 |
| Width | 82 in (208.28 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.