Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A curved bowl shape forms a unique profile for the Loggia nightstand. Straight lines embrace either side, flowing to an oval base. A single drawer is opened with a metal tab finished in Laurion. A two-port A+C USB charging unit is also included.
Product Details
| Cubes | 16.71 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 345 Aria |
| Introductions | NewAll |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Loggia |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 139.4 |
| Total Shipping Weight | 139.4 |
| Website Material | Wood |
| Two-port A+C USB Charging unit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Wire-brushed oak in Aria finish | Yes |
| One soft-close drawer with stainless steel tab pull in Laurion finish | Yes |
| Open base | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.