Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Loggia dresser patterns contrast and dimension with stunning fluting on its six drawer fronts. Finished in Aria, the case sits on a shapely plinth and supports a wood top with rounded corners. The drawers feature metal tab pulls finished in Laurion.
Product Details
| Cubes | 39.13 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 345 Aria |
| Introductions | NewAll |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Loggia |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 336.1 |
| Total Shipping Weight | 336.1 |
| Website Material | Wood |
| Wire-brushed oak in Aria finish | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Six scalloped-front drawers with stainless steel tab pulls in Laurion finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.