Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Loggia side table makes a play for modern styling with a combination of convex and concave shapes. Crafted of resin with a wood grain pattern, the table has the appearance of a bowl resting within straight-lined supports. A shallow basin top adds a soft curve, with the entire design finished in Aria.
Product Details
| Cubes | 4.85 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 345 Aria |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 24 |
| Overall Product Width | 14 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Side Table |
| Program | Loggia |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 34.2 |
| Total Shipping Weight | 34.2 |
| Website Material | Resin and Wood |
| Cast resin with wood grain texture in Aria finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 14 in (35.56 cm) |
| Height | 24 in (60.96 cm) |
| Qty On Hand | 34 and DC 6 |
| Width | 14 in (35.56 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.