Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Loggia dining table places the curved side of architectural pilasters next to each other to form a unique base. They balance a round top for a modern profile. The beautifully textured wood is finished in Aria.
Product Details
| Cubes | 32.25 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 345 Aria |
| Introductions | NewAll |
| Kitted Skus | 345275, 345276 |
| Newintroductions | New |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 345275 Dining Table Top and 345276 Dining Table Base |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Loggia |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 296.6 |
| Total Shipping Weight | 296.6 |
| Website Material | Wood |
| One 20″ leaf | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Wire-brushed oak in Aria finish | Yes |
| Depth | 60 in (152.4 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 20 and DC 15 |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.