Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Recessed detailing defines the three drawers on the Outline nightstand. Varying drawer sizes create a geometric visual style, while natural wood grain and metal pulls balance an organic look. The design, resting on a plinth base, is finished in Cassel.
Product Details
| Cubes | 18.26 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 360 Cassel |
| Introductions | NewAll |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Outline |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 185.0 |
| Total Shipping Weight | 185.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Three pull-to-open, soft-close drawers with applied textured aluminum tab pulls in Atra finish | Yes |
| Two-port A+C USB Charging unit | Yes |
| Wire-brushed oak in Cassel finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 88 and DC 173 |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.