Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Inspired by jet set design from the ’60s, the Lomond nightstand has a brushed stainless steel modern form. Finished in Tarnished Nickel, it frames a single wood drawer that appears to float within the rounded shell. The push-to-open drawer is finished in Trevin.
Product Details
| Overall Product Height | 28 |
|---|---|
| Overall Product Width | 35.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Website Material | Metal and Wood |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Oak drawer box in Trevin finish that appears to float in stainless steel surround in Tarnished Nickel finish | Yes |
| One drawer with push-to-open, organic edge | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Cubes | 16.84 |
| Shipping Weight | 198.4 |
| Total Shipping Weight | 198.4 |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 35.75 in (90.81 cm) |
| Qty On Hand | 35 |
Reviews
There are no reviews yet.