Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Hammered cast aluminum defines a new modern primitive design for the drawer fronts on the Hansby nightstand. The textural look is balanced by a light wood Trevin finish on the case and plinth base. A two-port A+C USB charging unit provides a high-tech element.
Product Details
| Cubes | 16.11 |
|---|---|
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 32 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Qty On Hand | 19 |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 173.8 |
| Total Shipping Weight | 173.8 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Two-port A+C USB charging unit on back of case | Yes |
| White oak case in Trevin finish with hammered cast aluminum inlays in Graphite finish on drawer fronts | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Three push-to-open drawers | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.