Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The exposed wood frame on the Casa Paros side chair bends and turns to form a unique shape. The legs move up to support an upholstered floating back and extend back to the floor. Finished in Playa, the chair has a refined, pared-down aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3 |
|---|---|
| Cubes | 35.07 |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 33.75 |
| Overall Product Width | 21.13 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Casa Paros Side Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Casa Paros |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Height | 18.63 in and 47.32 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 83.60000000000001 |
| Total Shipping Weight | 83.60000000000001 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in select fabric options | Yes |
| Exposed wood frame in Playa finish | Yes |
| Seat and curved back upholstered inside and outside | Yes |
| Glides | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.