Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Generously rounded forms create an impossible-to-resist comfort destination in the Pablo swivel chair. Comfortable panels encircle and embrace the seat, all of which is finished in a tight upholstered style. The smooth swivel base allows a 360 turn, perfect for conversation and relaxation.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 6.3 |
| Cubes | 31.5 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1398-011 |
| Fabric Shown | 1398-011 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 36 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Depth | 39 in (99.06 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
| Modern style | Yes |
| Shaped arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.