Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Traditional styling takes on a lifelike appearance with our Mansfield Bench. The legs and feet angle outward in a poised stance, ready to support. The padded seat is cleanly upholstered along the top and sides, accentuating the dynamic shape of the frame. This long bench provides ample seating along a wall or the foot of a bed in enduring metal construction.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3.8 |
|---|---|
| Cubes | 26.58 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Leather | 163-000 |
| Overall Product Height | 17.5 |
| Overall Product Width | 61.5 |
| Product Type | Bench |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Width | 61.5 in and 156.21 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 17.5 in (44.45 cm) |
| Width | 61.5 in (156.21 cm) |
| Qty On Hand | 94 |
Reviews
There are no reviews yet.