Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Remy side chair’s splayed back legs and fully upholstered back and seat offer contribute to the frame’s natural elegance. The seat’s nailhead trim adds a chic, sophisticated look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – BW1 Midnight Black, WDF – GW1 Weathered Greige and WDF – WW1 Glacier White |
|---|---|
| Com | 3 |
| Cubes | 22.48 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – WW1 Glacier White |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36.75 |
| Overall Product Width | 25.63 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Height | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 50.0 |
| Total Shipping Weight | 50.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Upholstered seat, inback and outback with nailhead trim | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 25.38 in (64.47 cm) |
| Height | 36.75 in (93.34 cm) |
| Width | 25.63 in (65.1 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.