Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Helena ottoman’s low profile and block feet lend it a streamlined look rooted in contemporary design. Designed with sinuous spring construction for durability and comfort, the ottoman may be used alone or as part of the Helena sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 5.7 |
|---|---|
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Overall Product Height | 17.5 |
| Overall Product Width | 39.5 |
| Product Type | Bumper Ottoman |
| Qty On Hand | 199 |
| Roomtype | Living |
| Website Material | Fabric |
| Shown in 789 Portobello finish | Yes |
| Companion Skus | N5220, N5230, N5232, N5237, N5238, N5240, N5241 and N5242 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–lJPq2QqE–/umelsixovfkmpcc1b7qh.pdf |
| Marketing Labels | Helena N52 Sectional – Wood Foot.pdf |
| Depth | 39.5 in (100.33 cm) |
| Height | 17.5 in (44.45 cm) |
| Width | 39.5 in (100.33 cm) |
| Available in any 700 series upholstery finish | Yes |
| Luxe feather down cushion | Yes |
| Rooted in contemporary design | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.