Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. With its distinctly modern style, the Merino cocktail ottoman offers effortless sophistication. Its wide design enhances the multi-functionality of this unique piece while exuding visual appeal all on its own.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 2.1 |
|---|---|
| Created | 4/11/2023 |
| Cubes | 13.75 |
| Fabric | 1023-002 |
| Fabric Shown | 1023-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 28 |
| Product Type | Cocktail Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0017.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shipping Weight | 45.0 |
| Total Shipping Weight | 45.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 21 |
| $modifiedat | 20251010074630 |
Reviews
There are no reviews yet.