Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The lush leather seating on the Burnham sofa takes a tailored approach, with stitching on the sides and back that offers distinctive detailing. Deep seat cushions, box-stitched back pillows and complementary throw pillows offer incredible comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.00 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 83.50 in and 212.09 cm |
| Back Pillow | (3) Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 93.88 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Leather | 265-222 |
| Leather Shown | 265-222 |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 33.00 |
| Overall Product Width | 97.00 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Burnham Leather Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 22.00 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 220.0 |
| Total Shipping Weight | 220.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Optionlink | 7207L and 7207LY |
| Qty On Hand | |
| Seat Width | 83.5 in and 212.09 cm |
| Box-stitched back pillows | Yes |
| Deep seat cushions | Yes |
| Stitching on the sides | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.