Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. The Merino cocktail ottoman presents a textured rectangular cushion atop a sleek wooden frame. Its gracious scale enhances the multi-functionality of this unique piece. A selection of upholstery wood finishes are available.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Col | 27 |
|---|---|
| Cubes | 8.68 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Leather | 163-000 |
| Leather Shown | 163-000 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 28 |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Rooms | BFR_Profile_2017_Catalog-0015.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shipping Weight | 50.0 |
| Total Shipping Weight | 50.0 |
| Website Material | Leather |
| Plinth base | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Modern style | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 21 |
Reviews
There are no reviews yet.