Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Noel sofa is ultra-comfortable in feel and stylish and modern in appearance.Track arms, tapered legs and an exposed wood frame updated and modernize the traditional club chair design. Stitched detailing along the outside of the frame and curated throw pillows add the perfect, tailored touch.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Ba | 87.5 in and 222.25 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 91.88 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Leather | 296-011 |
| Leather Shown | 296-011 |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 34.25 |
| Overall Product Width | 101 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 25.75 in and 65.41 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 198.0 |
| Total Shipping Weight | 198.0 |
| Website Material | Leather |
| Optionlink | 7327L and 7327LY |
| Seat Width | 87.5 in and 222.25 cm |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Modern Style | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Depth | 40.25 in (102.23 cm) |
| Height | 34.25 in (87 cm) |
| Productionplant | Fully Made |
| Qty On Hand | 42 |
| Width | 101 in (256.54 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.