Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Forming one continuous curvaceous line, the back and arms of the Austen swivel chair create a modern silhouette. The tight back creates a streamlined structure, while a deep cushion offers a plush seat. It’s an elegant and tailored style with a graceful design.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 21.50 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Ba | 25.75 in and 65.41 cm |
| Cubes | 37.19 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1373-CK2 |
| Fabric | 1373-200 |
| Fabric Shown | 1373-200 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.00 |
| Overall Product Width | 41.50 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 25.25 in and 64.14 cm |
| Seat Height | 16.50 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 119.0 |
| Total Shipping Weight | 119.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P2372S and P2372SY |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 25.75 in and 65.41 cm |
| Depth | 39.50 in (100.33 cm) |
| Height | 32.00 in (81.28 cm) |
| Width | 41.50 in (105.41 cm) |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Tight back | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.