Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Two asymmetrical squares in exposed wood encase the seat and floating back of the Mica swivel chair. Offered in the Weathered Bone finish, the arms offer a gentle slope to the front with rounded corners inside the open shape. A rounded back and deeply sloped seat ensure that comfort is key in this 360-degree swivel chair.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 2.9 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Overall Product Height | 28.5 |
| Overall Product Width | 28.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Weathered Bone finish only | Yes |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Depth | 30 in (76.2 cm) |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Height | 28.5 in (72.39 cm) |
| Width | 28.5 in (72.39 cm) |
| Qty On Hand | 205 |
Reviews
There are no reviews yet.