Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Elegantly blending contemporary and casual style the Bernhardt Landry chair has a concealed swivel for comfortable lounging in any direction. A loose back pillow and beautiful upholstery finish the look perfectly to create an inviting air.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 21.5 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Ba | 22.5 in and 57.15 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 6.2 |
| Created | 10/17/2024 |
| Cubes | 26.56 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #1 Luxe Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 30.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC1 – Insert |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fabric | 5572-000 |
| Fabric Shown | 5572-000 |
| Motion Type | Swivel |
| Seat Width | 22.5 in and 57.15 cm |
| Concealed swivel base | Yes |
| Loose back pillow | Yes |
| Box-edge weltless border | Yes |
| Depth | 36 in (91.44 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 30.5 in (77.47 cm) |
| $modifiedat | 20241017085618 |
Reviews
There are no reviews yet.