Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Landers cocktail table is an upscale design with a unique shape. Scandinavian in essence, this captivating table is crafted from flat cut white oak veneers in a Cerused Greige finish. The inverted form of this piece creates a geometric appeal that is further enhanced by the triangular pattern on its fancy face top. This one-of-a-kind piece makes a sophisticated, modern statement in any room.
Product Details
| Cubes | 29.4 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 384 Cerused Greige |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 42 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 122.0 |
| Total Shipping Weight | 122.0 |
| Website Material | Wood |
| Cerused Greige finish | Yes |
| Casters | Yes |
| Flat cut white oak veneers | Yes |
| Depth | 42 in (106.68 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 42 in (106.68 cm) |
| Qty On Hand | 39 |
Reviews
There are no reviews yet.