Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Motion seating has never been this sculptural or stunning. The Massimo 6-piece power motion sectionals generous profile is accented with deep upholstery that offers cloud-like comfort. Hidden controls allow seats to recline with a smooth motion, including power headrests and footrests. The oversized, modern style showcases the ultimate in luxurious seating.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Companion Skus | B855RO |
|---|---|
| Kitted Skus | B830RO, B830RO, B830RO, B835RO, B836RO, B860RO |
| Pieces Shown | B830RO Massimo Armless Power Motion Chair, B835RO Massimo Right Arm Power Motion Chair, B836RO Massimo Left Arm Power Motion Chair and B860RO Massimo Wedge |
| Product Type | Power Motion Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Sectional Skus | B830RO, B835RO, B836RO and B860RO |
| Shipping Weight | 930.5 |
| Total Shipping Weight | 930.5 |
| Available only in fabric shown | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Tight back | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Website Material | Fabric |
| Cubes | 205.65 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 175.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Fabric | 1501-012 |
| Fabric Shown | 1501-012 |
| Arm Height | 32 in and 81.28 cm |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Depth | 145 in (368.3 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7S8GRed7–/rccu7uksuolbxj2p1eqx.pdf |
| Marketing Labels | Living_Massimo PM Sectional.pdf |
| Width | 175.5 in (445.77 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.