Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Barnes corner chair takes the best of traditional design and updates the look for more modern living. The silhouette is sleek, block feet are slightly tapered, and the details are tailored to perfection. The result is a transitional style that is balanced and beautiful.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
|---|---|
| Companion Skus | B2130M, B2141M and B2142M |
| Cubes | 39.38 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1373-C32 |
| Fabric | 1373-200 |
| Fabric Shown | 1373-200 |
| Finish Shown | WDF – 664 Java – Cerused |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | B2132 and B2132Y |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 41 |
| Product Type | Corner Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Depth | 41 in (104.14 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 41 in (104.14 cm) |
| Block feet in Java Cerused finish | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Part of the Barnes fabric sectional, this frame also can be used as a stand-alone piece | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Qty On Hand | 16 |
Reviews
There are no reviews yet.