Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Exquisitely crafted, the Barclay round chairside table features a thick white travertine stone top floating on a plated steel base in an antique pewter finish. The striking modern design features sculpted tapered legs and semi-circular stretchers. This unique look delivers luxury with an eclectic edge.
Product Details
| Cubes | 13.51 |
|---|---|
| Overall Product Height | 24.13 |
| Overall Product Width | 26 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 67.0 |
| Total Shipping Weight | 67.0 |
| Website Material | Metal and Stone |
| Adjustable glides | Yes |
| Winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Plated steel base and stretchers in Antique Pewter finish | Yes |
| Inset honed white travertine stone top (unsealed) | Yes |
| Depth | 26 in (66.04 cm) |
| Height | 24.13 in (61.29 cm) |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
| Qty On Hand | 76 |
Reviews
There are no reviews yet.